OB tildeler AGF femte hjemmenederlag i træk

    AGF er i krise på hjemmebane.

    Det beviste aarhusianerne endnu engang, da AGF søndag tabte 1-2 hjemme til OB i Alka Superligaens sidste runde i grundspillet.

    Begge mandskaber var inden opgøret sikre på at skulle spille med i det gruppespil, hvor blandt andet nedrykning skal afgøres.

    OB’s sejr betyder, at OB slutter som nummer 11 i grundspillet, mens AGF slutter lige under OB.

    Første halvleg blev aldrig underholdende, og ingen af mandskaberne kunne være utilfredse med at gå i tørvejr med stillingen 0-0 ved pausen.

    Anden halvleg var en langt mere livlig affære.

    Især OB pressede på, og det resulterede i en scoring 20 minutter før tid.

    Joan Simun Edmundsson modtog bolden på kanten af feltet, hvorfra han sparkede den i kassen til 1-0-føring til gæsterne.

    Blot to minutter senere var der igen problemer for AGF, og OB øgede føringen til 2-0, da Frederik Tingager pandede bolden i nettet efter et hjørnespark.

    I overtiden fik AGF så lov at pynte på resultatet, da Morten “Duncan” Rasmussen omsatte et straffespark til scoring.

    Resultatet betyder at OB skal møde Randers, Horsens og Esbjerg i den ene pulje i gruppespillet.

    I den anden pulje skal AGF møde AaB, Silkeborg og Viborg.

    /ritzau/