Røde Kors: Håndsrækning til sultende sker på kritisk tidspunkt

    Det er på et kritisk tidspunkt, at Danmark bevilger 300 millioner kroner til en akut sultkatastrofe i det østlige Afrika.

    Sådan lyder meldingen fra Røde Kors i kølvandet på, at Udenrigsministeriet mandag annoncerede bevillingen.

    – Det er meget kritisk nu. Det er rigtig vigtigt, at både den danske regering og andre regeringer går ind og hjælper til med at få nødhjælp frem, siger international chef i Røde Kors Birgitte Ebbesen.

    Stadig flere sulter i regionen, hvor der er krig, konflikt og en langvarig tørke. Det har store konsekvenser for befolkningen, lyder det fra Birgitte Ebbesen.

    – Hvis man kigger på Yemen som eksempel, er der omkring en halv million børn, som er svært, svært underernærede. Hvis de ikke får hjælp, dør de.

    – Det er et godt billede på, hvor kritisk situationen er blevet, fordi det har været så svært i meget lang tid at få hjælp til de her grupper, siger hun.

    Ud over Yemen hærger sultkatastrofen i Somalia, Etiopien, Sydsudan og den nordlige del af Kenya.

    Den internationale chef fremhæver, at det er svært at arbejde i regionen. Flere forskellige konflikter mellem militser og regeringer kan gøre det svært at få nødhjælpen frem.

    I Sydsudan alene har knap fem millioner mennesker – heraf mere end en million børn – akut behov for mad.

    De 300 millioner danske støttekroner går til FN’s Fødevareprogram, International Røde Kors og andre organisationer i de berørte lande.

    Røde Kors får 100 millioner kroner til arbejdet i Somalia og Yemen.

    Den internationale chef kalder bidraget for solidt. Bidraget skal ifølge Birgitte Ebbesen bruges til mad, sondemad, vand og medicin til de sultende mennesker.

    /ritzau/