Tysk fly fra Anden Verdenskrig med lig er dukket op i mose

    Vraget af et fly fra Anden Verdenskrig er fundet nær Birkelse ved Aabybro i Nordjylland.

    I vraget er liget af flyets pilot samt ammunition blevet fundet.

    Der er tale om et tysk fly. Det er et nedstyrtet jagerfly af typen ME 109 Messerschmidt fra Anden Verdenskrig.

    Fundet af jagerflyet blev gjort mandag formiddag. Det blev fundet i en mose, oplyser Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.

    Stedet er i øjeblikket afspærret, fordi det skal undersøges, og der skal fjernes ammunition. De jordiske rester af piloten i flyet skal også bjærges.

    Tirsdag formiddag er politiets teknikere og hærens sprængstofeksperter ankommet til stedet.

    De er ved at fjerne den ammunition, der er spredt derude, lyder det fra Michael Elkjær, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi.

    Det var ifølge politiet ejeren af ejendommen, som gjorde fundet, da han var ved at forberede sin mark til at dyrke afgrøder til foråret.

    Der har i flere år gået rygter om, at et fly var styrtet ned i området, siger vagtchef Michael Elkjær.

    – I mange år har man på egnen vidst, at der formentlig lå et fly et sted i området. Så derfor var landmanden opmærksom på, at der kunne dukke noget op, da han gik og ordnede derude, siger han.

    Mandag informerede Nordjyllands Politi den tyske ambassade om, at de havde fundet et nedstyrtet tysk jagerfly.

    Hvorvidt man vælger at tage flyet op af mosen, ved Nordjyllands Politi endnu ikke. De har heller ingen oplysninger om, hvornår flyet præcis er styrtet ned.

    For nogle år siden – i 2012 – blev en tysk He-219 natjager bjærget fra havet ud for Hirtshals.

    Dette fund blev betegnet som lidt af en sensation, idet der var tale om et Heinkel-bombefly, som der er fundet meget få vrag af.

    /ritzau/