Måling efter 100 dage: S er lige så stor som regeringen

    100 dage inde i VLAK-regeringens levetid kæmper den ikke blot med at få opbakning fra støttepartiet Dansk Folkeparti til politikken på Christiansborg. Det kniber tilsyneladende også med at overbevise vælgerne.

    I en ny meningsmåling, som Voxmeter har foretaget for Ritzau, står både Venstre og Liberal Alliance til tilbagegang i forhold til valgresultatet fra juni 2015. Kun De Konservative står til fremgang.

    I målingen skal der dog tages højde for en statistisk usikkerhed på mellem 0,3 og 2,8 procentpoint for de enkelte partier.

    Hvis målingen blev til virkelighed ved et folketingsvalg, ville det være nedslående nyt for VLAK. Socialdemokratiet står nemlig ifølge målingen til at blive ligeså stort som de tre regeringspartier til sammen.

    Samlet set står regeringspartierne til 28,3 af stemmerne. Socialdemokratiet alene står til 28,6 procent og en fremgang på 2,3 procentpoint siden valget. Igen skal man dog tage forbehold for den statistiske usikkerhed i målingen.

    Værst ser det ud for Liberal Alliance, der ifølge målingen står til en tilbagegang på 2,1 procentpoint i forhold til valget.

    Ser man på blokkene, er der igen grund til optimisme hos Socialdemokratiet og formand Mette Frederiksen. Her står rød blok nemlig til 51,9 procent af stemmerne, mens blå blok tegner sig for 47,8 procent.

    For blokkene er den statistiske usikkerhed på 3,0 procentpoint.

    Voxmeters måling baserer sig på telefoninterview med 1034 repræsentativt udvalgte personer over 18 år og er gennemført i perioden fra 27. februar til 5. marts.

    /ritzau/