12 kørt på sygehus efter klorudspil ved Slagelse Svømmehal

    Der er tirsdag morgen målt giftige klordampe ved Slagelse Svømmehal. Derfor er et område omkring svømmehallen afspærret. Svømmehallen ligger lige ved siden af Antvorskovskolen.

    – Jeg kan bekræfte, at der er et kemikalieudslip i området omkring Slagelse Svømmehal, men jeg kan endnu ikke sige meget om det, siger vagtchef Jens Frederiksen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til TV ØST.

    Vagtchefen kan ikke oplyse, om nogle mennesker har indåndet dampene.

    Meldingen om kemikalieudslippet kom klokken 06.26.

    – Det var morgensvømmere, som anmeldte det, og vi har evakueret i alt 12-13 personer fra svømmehallen, siger vagtchefen til Ekstra Bladet.

    De evakuerede blev flyttet til en hal i nærheden. Nogle af dem er kørt på sygehuset for at få et tjek.

    – Intet tyder på noget alvorligt, men vi vil gerne lige have dem undersøgt, siger Jens Frederiksen.

    Politiet har opfordret et plejehjem i nærheden til at lukke døre og vinduer.

    – Plejehjemmet ligger lige i vindretningen, og derfor kunne de lugte det hos dem også, siger vagtchefen.

    Andre naboer behøver ikke at lukke deres huse ned.

    – Klordampe blive heldigvis hurtigt opløst i luften, så det er kun lige det nærliggende plejehjem i vindretningen, der skal lukke vinduerne, siger Jens Frederiksen.

    – Den skole, der ligger på den anden side af svømmehallen, skal altså ikke være nervøs for noget.

    /ritzau/