Kaos i Libyen får landet til at bede om hjælp fra Nato

    Libyens statsminister har bedt Nato om at hjælpe landet. Forsvarsalliancen går nu i tænkeboks for at vurdere, hvordan et bidrag kan se ud.

    – I går modtog jeg en formel forespørgsel fra Libyens statsminister, Fayez al-Sarraj, der har bedt om råd og ekspertise fra Nato om forsvars- og institutionsopbygning, siger Natos generalsekretær, Jens Stoltenberg.

    Libyen har været præget af kaos og anarki siden borgerkrigen i 2011.

    Landet har tidligere været i Natos søgelys, fordi der strømmer flygtninge og migranter fra Mellemøsten og Nordafrika til landet for at søge mod Europa.

    Nato-landene frygter, at den militante bevægelse Islamisk Stat forsøger at smugle jihadister ind i de europæiske lande med flygtningestrømmene.

    Anmodningen fra Libyen bliver nu overvejet af medlemslandene, lyder det fra generalsekretæren.

    – Nu har vi modtaget forespørgslen. Natos råd vil snarest muligt diskutere, hvordan den skal tages videre, siger Stoltenberg.

    Anmodningen kommer efter, at Nato-landenes forsvarsministre på deres møde onsdag i Bruxelles besluttede at oprette en ny koordinationsenhed.

    Den skal lægge i Napoli i Italien og skal indsamle og analysere informationer fra lande som Libyen, Syrien og Irak.

    Det nye center skal øge Natos muligheder for at deltage i kampen mod terror, i særdeleshed mod Islamisk Stat.

    Siden Libyens tidligere diktator Muammar Gaddafi blev væltet og dræbt i 2011 i sin hjemby Sirte, har det nordafrikanske land lidt under kaos og tumult.

    Flere Nato-lande – herunder Danmark – støttede dengang oprørerne, der bekæmpede regimet, fra luften.

    Siden har der været et magttomrum i landet, hvor samlingsregeringen, der er støttet af FN, ikke har kunnet fastholde sit greb om landet.

    /ritzau/