Washington kom tilbage på vindersporet med Eller-scoring

    Lars Eller og Washington Capitals slog natten til fredag New Jersey Devils 5-2 på udebane i verdens bedste ishockeyliga, NHL.

    Danske Lars Eller stod for en scoring i kampen, da han i anden periode modtog pucken tæt under mål, hvor han vendte om og prikkede den det sidste stykke ind bag New Jerseys målmand.

    Scoringen faldt ved stillingen 2-1 til Washington.

    Derfra kom Washingtons sejr aldrig i fare.

    Først scorede Evgeny Kuznetsov til 4-1.

    New Jersey fik reduceret til 4-2, men kampen endte 5-2, efter at Evgeny Kuznetsov igen dukkede op og scorede kampens sidste mål i tredje periode.

    Med sejren fik Washington Capitals vasket tirsdagens nederlag mod Ottawa Senators væk.

    Inden nederlaget havde Washington skrabet point sammen i 14 kampe i træk – en rekord for hovedstadsklubben.

    Det var 27-årige Lars Ellers scoring nummer otte i sæsonen. Danskeren har desuden lavet syv assist i sine 48 kampe.

    En anden dansker markerede sig også positivt under rundens kampe i NHL.

    Nikolaj Ehlers er i storform for tiden, og den 20-årige dansker lavede en assist i Winnipeg Jets’ kamp ude mod Chicago Blackhawks.

    Winnipeg vandt 5-3 i kampen, hvor holdet ellers var bagud med 3-2, da der manglede fire minutter.

    Men med tre mål på to minutter endte Winnipeg med at snuppe sejren til sidst.

    Nikolaj Ehlers’ assist faldt ved stillingen 0-0. Den danske spiller sendte en aflevering mellem Chicagos forsvarsspillere til holdkammeraten Bryan Little.

    Han sendte pucken et stykke videre til Patrik Laine, der sendte den i mål. Ehlers og Little blev derfor begge noteret for en assist.

    Et andet sted i NHL var den danske målmand Frederik Andersen ikke på isen, da Toronto Maple Leafs tabte 2-1 til Philadelphia Flyers.

    /ritzau/