SK Aarhus-profilerne er en efter en ved at finde nye steder at spille håndbold, når Aarhus-klubben efter denne sæson drejer nøglen om på grund af dårlig økonomi.
Mandag meddeler Anna Sophie Okkels, at hun har skrevet en toårig kontrakt med Silkeborg-Voel KFUM, hvor hun glæder sig til at fortsætte karrieren fra den kommende sæson.
– Hele setuppet i Silkeborg-Voel tiltaler mig meget og virker som det helt rigtige sted for mig.
– Det virker utrolig professionelt, den måde man driver klubben på, og så har de en rigtig dygtig træner i Jakob Andreasen og nogle gode spillere.
– Det glæder jeg mig meget til at blive en del af, siger Anna Sophie Okkels til klubbens hjemmeside.
Bagspilleren var i december med til at spille Danmark i semifinalen ved EM i Sverige.
I Silkeborg-Voel glæder træner Jakob Andreasen sig over at kunne råde over landsholdsspilleren i de kommende år.
– Vi er rigtig glade for at kunne tiltrække en så dygtig spiller som Anna Sophie Okkels. Hun er sulten, arbejder hårdt og har en masse fysik.
– Trods det, at hun ikke er så gammel, har hun efterhånden opbygget en stor erfaring, som er altafgørende, når kampene spidser til.
– Ud over at være en af Danmarks bedste venstrebacks, passer Anna Sophie Okkels også rigtig godt ind på holdet med sin positive attitude og sociale karakter, fortæller Jakob Andreasen.
Den 26-årige landsholdsback begynder på sit tiende semester på medicinstudiet og bliver boende i Aarhus, hvor hun bor på kollegie og nyder sit studiemiljø.
/ritzau/











