Mindst 43 personer er dræbt og over 100 andre såret, efter en bombe eksploderede ved helligdommen Shah Noorani i det sydvestlige Pakistan.
Det siger indenrigsministeren i Baluchistan-provinsen, Sarfaraz Bugti, ifølge flere medier.
Dødstallet kan stige yderligere, oplyser lokale embedsmænd til Reuters.
De engelsksprogede aviser Dawn og Daily Pakistan skriver, at mindst 30 er døde og omkring 100 såret. Dawn citerer redningsmandskab for oplysningen, som ikke er bekræftet fra myndighedernes side.
Islamisk Stat har taget skylden for det blodige angreb, skriver Reuters. Gruppen skriver i en meddelelse, at 35 mennesker blev dræbt og 95 såret.
Eksplosionen skete, da op mod 600 mennesker befandt sig i helligdommen for at bede, meddeler pakistansk tv.
Det er uklart, om angrebet blev foretaget af en selvmordsbombemand, eller om en bombe på forhånd var placeret på stedet, siger Bugti.
I weekenden kører mange troende den tre timer lange tur fra havnebyen Karachi op til Shah Noorani-mausoleet i bjergene, oplyser en lokal embedsmand til Geo TV.
– Hver dag omkring solnedgang er der dhamaal (rituel dans, red.) her, og der kommer mange mennesker for det, siger Nawaz Ali, som er kustode ved helligdommen.
Snesevis af sårede bliver bragt til behandling i byen Hub og i den store havneby Karachi, som ligger omkring 100 kilometer mod syd.
Men helligdommen ligger i et afsides og bjergrigt område, hvor det tager tid for redningsmandskab og ambulancer at komme frem, skriver Dawn.
Shah Noorani-mausoleet er en helligdom for sufier, der er et mindretal inden for islam. Sufier kaldes islams mystikere. De samles ofte til meditation, som tit ledsages af musik og dans.
Mausoleet ligger i delstaten Baluchistan, som er den største, fattigste og mest urolige provins i Pakistan.
Yderliggående islamistiske grupper foretager jævnligt angreb i Baluchistan.
/ritzau/Reuters











