Ørsted stopper projekter i USA og nedskriver for milliarder

    Ørsted stopper projekterne Ocean Wind 1 og 2 i USA og har nedskrevet for i alt 28,4 milliarder kroner for de første ni måneder af 2023.

    Det oplyser selskabet i sin delårsrapport for årets første ni måneder onsdag nat.

    Nedskrivningerne skyldes ifølge selskabet blandt andet negative indvirkninger forårsaget af forsinkelser i forsyningskæden og stigende renter.

    Hovedparten af nedskrivningerne, 19,9 milliarder kroner, vedrører Ocean Wind 1.

    Nettoresultatet for de første ni måneder udgjorde minus 19,9 milliarder kroner. I samme periode i 2022 lød resultatet på 15,3 milliarder kroner.

    Driftsresultatet lød på 19,4 milliarder kroner, hvilket er 23 procent lavere end i samme periode året før.

    – Vi er tilfredse med, hvordan vores driftsaktiver har præsteret i de første ni måneder af 2023, hvilket har drevet en tilfredsstillende udvikling i vores indtjening, lyder det i en kommentar fra administrerende direktør og koncernchef Mads Nipper til delårsrapporten.

    Ørsted har før offentliggjort, at projekterne i USA ikke kunne levere den forventede indtjening.

    I august nedskrev selskabet værdien af projekterne Ocean Wind 1, Sunrise Wind og Revolution Wind med fem milliarder kroner.

    I delårsrapporten oplyser Ørsted også, at man har truffet endelig investeringsbeslutning om Revolution Wind-projektet på 704 megawatt.

    – Projektet er dermed overgået til konstruktionsfasen og forventes fremadrettet at have en attraktiv værdiskabelse, lyder det.

    Ørsted oplyser yderligere, at man med udgangspunkt i den udfordrede portefølje i USA og de nuværende markedsvilkår har “iværksat en lang række tiltag for at sikre vores kapitalstruktur og kreditvurdering og for at forbedre vores konkurrenceevne og værdiskabelse.”

    /ritzau/