42 er døde i eksplosion i mine i Kasakhstan

    Antallet af døde i en mineulykke i Kasakhstan er steget til 42. Det meddeler myndigheder i det centralasiatiske land søndag.

    Fire minearbejdere er stadig savnet. Men redningsmandskab har advaret om, at der kun er “meget lille” chance for at finde dem i live.

    Kostenko-minen blev ramt af en eksplosion lørdag. Den bredte sig over et underjordisk område på to kilometer.

    Ulykken er den værste af sin art nogensinde i Kasakhstan. Antallet af døde overgår den hidtil værste mineulykke i Kasakhstan. Den fandt sted i 2006 og kostede 41 minearbejdere livet.

    I byen Karaganda i det centrale Kasakhstan, hvor minen ligger, er der udbredt vrede over, at ulykken kunne ske.

    – Enhver minearbejder er en helt, for når han går derned, ved han ikke, om han kommer tilbage eller ej, siger den tidligere minearbejder Sergej Glasjkov.

    Den mine, hvor eksplosionen fandt sted lørdag, er ejet af ArcelorMittal Temirtau. Det er en lokal afdeling af den Luxembourg-baserede stålproducent.

    Der var i alt 252 mennesker i Kostenko-minen. 206 af dem blev evakueret efter det, der lader til at være en metaneksplosion. 18 har efterfølgende søgt hjælp hos sundhedspersonale.

    Metan er en farve- og lugtløs gas. Hvis koncentrationen af gasarten bliver for høj, kan der opstå eksplosionsfare.

    Kasakhstans præsident, Kassym-Jomart Tokajev, har udnævnt søndag til national sørgedag.

    Han har desuden beordret, at regeringen stopper investeringssamarbejdet med selskabet ArcelorMittal Temirtau. I stedet er der planer om at nationalisere selskabet.

    En talsperson fra mineselskabet bekræftede lørdag, at selskabet skal nationaliseres og siger videre, at der er blevet indgået en indledende aftale om overdragelsen.

    Kostenko-minen ligger nogle hundrede kilometer sydøst for hovedstaden Astana i det store centralasiatiske land.

    Siden Sovjetunionens kollaps i 1991 har omkring 200 minearbejdere mistet livet i ulykker. Størstedelen af dem blev dræbt i en af de 15 miner, der er ejet af ArcelorMittal.

    /ritzau/