Alle rejser til grænseområder i Israel frarådes

    Rejsevejledningen for Israel er blevet opdateret, så alle rejser til grænseområderne til Gaza, Libanon og Syrien frarådes.

    Det skriver Udenrigsministeriet.

    Dertil frarådes alle rejser til de israelsk annekterede Golanhøjder.

    For de pågældende områder ændres sikkerhedsniveauet således til rød, hvilket vil sige, at der er en “meget høj sikkerhedsrisiko”.

    – Hvis du vælger at rejse, bør du søge professionel rådgivning, skriver Udenrigsministeriet.

    Resten af Israel er fortsat orange. Det betyder, at alle ikke-nødvendige rejser frarådes.

    – Risiciene er så alvorlige, at du bør have særlige grunde til at besøge området/landet. Vigtige forretningsrejser og presserende familiebegivenheder kan få rejsende til at vurdere, at et besøg er nødvendigt, skriver Udenrigsministeriet om dette sikkerhedsniveau.

    Den 7. oktober skiftede rejsevejledningen for Israel farve fra gul til orange. Det var den samme dag, hvor den militante islamistiske bevægelse Hamas om morgenen indledte et overraskelsesangreb på Israel.

    Siden har Israel svaret igen med en række modangreb. De seneste meldinger om dødsfald lyder, at 2800 palæstinensere har mistet livet, mens godt 1500 israelere er blevet dræbt.

    /ritzau/