Der er slet ingen tvivl i stemmen, når politidirektørens højre hånd skal vurdere betjentenes plan om at gøre demonstranter usynlige for den kinesiske præsident.
– Det er åbenlyst ulovligt, siger Mogens Kjærgaard Møller fredag under en afhøring i Tibet-kommissionen.
I 2012 og 2013 var han vicepolitidirektør. I begge år bestræbte betjente i Københavns Politi sig på at hindre folk i at vifte med Tibets flag for præsident Hu Jintao.
Men han anede intet om, at der stod en sådan ordre sort på hvidt i den såkaldte operationsbefaling, lyder det.
– Det er mig helt uforståeligt, at det kan stå i en operationsbefaling, siger Mogens Kjærgaard Møller.
Tværtimod havde Københavns Politi i andre sammenhænge ofret enorme ressourcer på at lade borgere udtrykke sig.
For eksempel da prædikanten Moses Olsen ønskede at vandre gennem Nørrebro med sit kors. Her var 700 betjente udkommanderet, beretter han.
/ritzau/











