Københavns Politi har sigtet en 18-årig mand for drab og drabsforsøg efter et skyderi på Christiania lørdag. Manden fremstilles søndag i grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg, oplyser politiet i en pressemeddelelse.
En 30-årig mand blev skudt og dræbt, da to maskerede gerningsmænd lørdag aften gik ind i bygningen Stjerneskibet på Christiania. Ifølge politiet begyndte de at skyde, allerede inden de gik ind. I den forbindelse blev fire personer såret.
Politiet oplyser ikke, hvilken rolle den 18-årige menes at have haft i forbindelse med drabet. Sigtelsen går på, at han har handlet i forening med flere ukendte gerningsmænd.
– Gerningsmændenes hensynsløse og afstumpede handling, hvor de ikke kun koldblodigt dræber en 30-årig mand, men også skyder omkring sig udenfor, hvor andre er kommet til skade, er fuldstændig uacceptabelt, siger ledende politiinspektør ved Københavns Politi Poul Kjeldsen i politiets pressemeddelelse.
/ritzau/











