Ukraine har svært ved at bryde igennem de russiske forsvarslinjer, hvilket blandt andet skyldes, at dets tropper er placeret forkert.
Sådan lyder vurderingen fra anonyme amerikanske og andre vestlige repræsentanter, som har talt med avisen The New York Times.
Det primære mål med modoffensiven er at afskære de russiske forsyningslinjer i det sydlige Ukraine ved at ødelægge den såkaldte landbro mellem Rusland og den annekterede halvø Krim.
Men i stedet har ukrainske hærledere fordelt deres styrker omtrent ligeligt mellem den øst- og sydlige del af landet.
Og ifølge amerikanske og vestlige repræsentanter betyder det, at Ukraine har flere tropper nær Bakhmut og andre byer i stedet for Melitopol og Berdjansk, der begge er langt vigtigere strategisk, skriver The New York Times.
USA’s topgeneral, Mark Milley, sagde for nylig, at de seneste to måneder af offensiven har været “lange, blodige og langsommelige”.
– Det har taget længere, end Ukraine havde planlagt. Men de gør begrænsede fremskridt, siger han ifølge The New York Times.
/ritzau/











