Henrik Kronborg stopper som Skjern-træner næste sommer

    Håndboldherrerne fra Skjern skal have ny cheftræner i sommeren 2024, hvor Henrik Kronborg stopper.

    Det oplyser Skjern onsdag på sin hjemmeside.

    – Efter fire fantastiske år har jeg valgt, at den kommende sæson bliver min femte og sidste i Skjern Håndbold i denne omgang.

    – De første fire sæsoner har alle indeholdt finaler eller medaljer, hvilket vi kan være stolte over.

    – Vi har en spændende trup igen i år, hvor jeg og spillerne vil gøre alt for, at vi også i denne sæson kan hente endnu flere medaljer hjem til Skjern, siger Henrik Kronborg til klubbens hjemmeside.

    Skjern-sportschef Thomas Klitgaard er i gang med at finde en afløser om et års tid.

    – Vi har forståelse for og respekterer Henrik Kronborgs beslutning – og er samtidig taknemmelige for, at afklaringen er kommet i så god tid.

    – Vi er allerede godt i gang med rekrutteringen til denne vigtige post, men nu ser vi frem til og glæder os til den femte sæson med Kronborg i spidsen, siger Thomas Klitgaard.

    Henrik Kronborg er i gang med sin anden periode i Skjern. Han har sammen med Skjern vundet DM-guld og pokaltitlen. Sidste sæson blev det til pokalsølv.

    Sideløbende med jobbet som Skjern-træner Henrik Kronborg assistent for herrelandsholdet i håndbold.

    /ritzau/