Pakistan er søndag blevet ramt af en voldsom ulykke, hvor et tog blev afsporet, og adskillige mennesker har mistet livet.
Det skriver nyhedsbureauerne AFP og dpa.
Dødstallet har været stigende i løbet af søndagen.
Søndag eftermiddag dansk tid har det lokale politi givet seneste opdatering.
– Mindst 22 personer har mistet livet i ulykken, siger Younis Chandio, der er leder i politiet, til lokale medier ifølge dpa.
Han tilføjer, at en redningsaktion stadig er i gang for at få folk ud af en af de afsporede vogne. I alt er ti vogne blevet afsporet, lyder det.
Over 50 personer er kommet til skade i ulykken.
– Det er en ganske stor ulykke, siger jernbaneminister Khawaja Saad Rafique søndag til pressen ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Der kan være to årsager: Den første er en mekanisk fejl, og den anden er, at fejlen er fremprovokeret – at det er sabotage. Det kommer vi til at efterforske, lyder det fra jernbaneministeren.
Ulykken fandt sted i den sydlige Sindh-provins.
Det er ikke usædvanligt, at Pakistan rammes af togulykker. Der er næsten 7500 kilometer jernbane og omkring 80 millioner passagerer om året.
I juni 2021 stødte to tog ind i hinanden også i Sindh. Her blev mindst 65 personer dræbt, og yderligere 150 blev kvæstet.
Andre steder i verden har der i 2023 også været store togulykker.
Sent om aftenen den 28. februar kolliderede et højhastighedstog med 350 passagerer om bord med et godstog i Grækenland. 57 mistede livet.
I juni kolliderede to tog i en voldsom ulykke i Indien. Her døde 288 personer.
/ritzau/











