Polen vil sende flere styrker til grænsen, efter at helikoptere fra Belarus tirsdag har krænket polsk luftrum.
Det oplyser det polske forsvarsministerium i en meddelelse.
Nato er blevet informeret om hændelsen.
Samtidig er den belarusiske chargé d’affaires blevet indkaldt til samtale i Polen for at forklare situationen.
Belarus udtaler, at beskyldningerne om en krænkelse af luftrummet er “langt ude”.
Det belarusiske forsvarsministerium mener, at den påståede krænkelse er et påskud for at sende flere styrker til grænsen.
Meldingerne kommer, på et tidspunkt hvor der er en hel del spændinger mellem Belarus, som er nær allieret af Rusland, og Polen.
Det skyldes blandt andet, at et større antal Wagner-soldater er flyttet til Belarus efter et kortvarigt oprør og en march mod Moskva.
Flytningen til Belarus er sket som led i en aftale mellem præsident Vladimir Putin og gruppens leder, Jevgenij Prigozjin.
/ritzau/Reuters











