Vestafrikanske lande retter hårde sanktioner mod kupmagere i Niger

    En række vestafrikanske ledere retter øjeblikkeligt hårde sanktioner mod Niger, hvor militæret har siddet på magten siden et kup onsdag.

    Det står klart efter et hastemøde i samarbejdsorganisation for vestafrikanske lande Ecowas om situationen i Niger søndag. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

    I en udtalelse fra Ecowas lyder det, at der indføres rejseforbud, ligesom man indefryser alle aktiver, der tilhører militærfolk involveret i kuppet.

    Samtidig bliver Nigers aktiver indefrosset i Ecowas-landenes centralbanker.

    De vestafrikanske ledere giver samtidig militærjuntaen i Niger en uge til at overdrage magten. De afviser ikke magtanvendelse.

    Forud for mødet advarede kupmagerne i Niger andre stater mod at blande sig militært:

    – Formålet med mødet (i Ecowas, red.) er at godkende en angrebsplan mod Niger gennem en forestående militær intervention i Niamey (hovedstad i Niger, red.) sammen med andre afrikanske lande, som ikke er medlemmer af Ecowas, og visse vestlige lande.

    – Vi vil igen minde Ecowas eller andre eventyrere om vores vilje til at forsvare vores hjemland.

    Udtalelsen blev læst op på stats-tv lørdag aften af oberst Amadou Abdramane, der er talsperson for militærjuntaen i Niger.

    Ecowas består af 15 afrikanske medlemslande.

    Lørdag gav Den Afrikanske Unions freds- og sikkerhedsråd militæret i Niger 15 dage til at trække sig tilbage og “genoprette den konstitutionelle autoritet”.

    Den Afrikanske Union har 53 medlemmer, der omfatter næsten hele det afrikanske kontinent.

    /ritzau/