38-årig skyldig i voldtægtsforsøg og drab på Mia Skadhuge Stevn

    En 38-årig mand dræbte og parterede 22-årige Mia Skadhauge Stevn efter en bytur i Aalborg 6. februar 2022. Forinden forsøgte han at voldtage hende.

    Sådan lyder afgørelsen af skyldsspørgsmålet, som et enigt nævningeting ved Retten i Aalborg onsdag er nået frem på ottende retsdag i den omfattende sag.

    Den tiltalte havde på forhånd nægtet sig skyldig i anklagen om voldtægt og drab. Han erkendte partering af liget, men hævdede, det skete i panik efter en faldulykke i skoven.

    Her var Mia Skadhauge Stevn ifølge den 38-årige kommet slemt til skade efter et fald, hvor remmen på hendes skuldertaske havde grebet fat i noget i skovbunden.

    Hun faldt forover, og hendes hoved gav et unaturligt ryk, forklarede den 38-årige i retten.

    Retten afviser den tiltaltes forklaring som utroværdig og læner sig op ad den retsmedicinske vurdering af, at offeret sandsynligvis blev kvalt.

    Den tiltalte har forklaret, at han samlede kvinden op søndag 6. februar 2022 kort efter klokken 06.

    De indledte undervejs en seksuel relation, hvor hun tilfredsstillede ham undervejs, har han forklaret.

    Retten afviser forklaringen om en frivillig seksuel relation mellem de to.

    Men der er ikke tilstrækkeligt bevis for, at han nåede at voldtage eller udsætte hende for andet seksuelt forhold end samleje, lyder det i rettens begrundelse for alene at dømme for forsøg på voldtægt.

    Den 38-årige kigger frem for sig uden nogen synlig reaktion på skyldkendelsen.

    På tilhørerrækkerne græder flere, og de krammer efterfølgende i en kort pause efter oplæsning af kendelsen.

    Efter pausen skal retten bruge tid på at gennemgå den tiltaltes personlige forhold.

    Torsdag ventes rettens nævninger og dommere at udmåle straffen.

    /ritzau/