Tidligere drabschef frifundet for alle anklager

    Østre Landsret har onsdag frifundet tidligere drabschef ved Københavns Politi Jens Møller for alle anklager om brud på tavshedspligten og ulovlige opslag i sagssystem.

    Sagens omdrejningspunkt er bogen “Opklaret” – drabschefens erindringer, som udkom i efteråret 2018. Bogen var blevet til i samarbejde mellem Jens Møller og journalist og forfatter Stine Bolther.

    Efter anklagemyndighedens opfattelse brød Jens Møller sin tavshedspligt i forbindelse med ni passager i bogen. Men i efteråret 2021 blev Møller frifundet i byretten, for så vidt angår de otte.

    Dog blev han dømt for en passage, hvor han beretter om, at der på et projektil i en sag om drab og drabsforsøg ved de tekniske undersøgelser blev fundet vævsrester fra et af ofrene.

    Jens Møller blev også dømt for i en række tilfælde at have slået op i politiets sagsstyringssystem uden at have haft en gyldig grund. Mistanken gik på, at opslagene skete i forbindelse med tilblivelsen af bogen.

    Det afviste Jens Møller fuldstændig. Han bedyrede, at alle opslag var sket som led i hans arbejde.

    Dommen i byretten lød på 15 dagbøder a 1000 kroner, men hverken Jens Møller eller Statsadvokaten i København var tilfredse med den afgørelse. Begge parter ankede derfor til Østre Landsret.

    /ritzau/