Rusland og Belarus underskriver aftale om atomvåben

    Rusland og Belarus, der er tætte allierede, har torsdag underskrevet en aftale om, at Rusland kan placere atomvåben i Belarus.

    Det skriver det statsejede russiske nyhedsbureau, Tass.

    Ruslands forsvarsminister, Sergej Sjojgu, siger desuden, at Vesten står bag en “ikke-erklæret krig” mod Rusland og Belarus. Det skriver russiske medier.

    De to lande blev i marts enige om, at der kunne placeres atomvåben i Belarus. Først nu har forsvarsministrene fra Rusland og Belarus underskrevet et dokument, der bekræfter aftalen.

    Belarus grænser op til både Rusland og Ukraine. Derudover deler landet grænser med tre Nato-lande: Polen, Litauen og Letland.

    Den russiske præsident, Vladimir Putin, har flere gange siden invasionen i Ukraine 24. februar sidste år i slet skjulte vendinger truet Ukraine og Vesten med de russiske atomvåben.

    Efter Sovjetunionens sammenbrud i 1991 blev der placeret atomvåben i de fire nyligt uafhængige lande Rusland, Ukraine, Belarus og Kasakhstan.

    I maj 1992 blev de fire lande enige om, at alle atomvåben skulle placeres i Rusland. Overførslen af våben blev færdiggjort i 1996.

    /ritzau/Reuters