Vilhelm Hammershøis maleri “Interiør. Musikværelset, Strandgade 30” blev natten til onsdag solgt for over ni millioner dollar.
Det skete ved en auktion hos auktionshuset Sotheby’s i New York.
Køberen var et amerikansk museum, oplyser Sotheby’s til DR.
Beløbet svarer til omkring 62,8 millioner kroner, og dermed slår maleriet rekord som det dyreste danske maleri nogensinde, skriver DR.
Maleriet var på forhånd vurderet til at ville kunne indbringe mellem tre og fem millioner dollar. Men det endte altså med at få hammerslag på over det dobbelte.
Hammershøi sad i forvejen på rekorden.
Det dyreste danske maleri var – indtil onsdag – maleriet “Interiør med kvinde med klaver, Strandgade 30”. I 2017 blev det solgt for 39,5 millioner kroner hos det samme auktionshus i New York.
Hammershøi levede i 1864-1916 og malede omkring 140 interiører, også kendt som indendørsbilleder. Godt 60 af dem stammer fra hans og konen Idas lejlighed i Strandgade 30 i København.
Han var en af de fremmeste danske kunstnere i slutningen af det 19. århundrede og i begyndelsen af det 20. århundrede.
/ritzau/











