Forsyningstilsynet har anmeldt en elproducent til politiet for ikke at have overholdt reglerne i forbindelse med handel med el på det internationale marked.
I en pressemeddelelse oplyser tilsynet, at selskabet er meldt til politiets National Enhed for Særlig Kriminalitet. Det er her, hvor den afdeling, som tidligere har været kendt som Bagmandspolitiet, hører hjemme nu om dage.
Forsyningstilsynet vurderer, at selskabet har tilbageholdt oplysninger om sin egen manglende produktionskapacitet fra det internationale elmarked. Dermed er prisen blevet holdt kunstigt lav.
Den lave pris har selskabet ifølge styrelsens mistanke selv nyt godt af, da det selv har opkøbt el på markedet.
Forsyningstilsynet oplyser ikke, hvilket selskab der er tale om. Over for Ritzau henviser man til, at der er tavshedspligt.
/ritzau/











