Opsending af dansk satellit udskydes endnu engang

    Først skulle den sendes ud i rummet tirsdag. Så blev det til onsdag. Og nu er opsendelsen af en satellit skabt af danske studerende udsat til fredag.

    Det oplyser Christoffer Karoff, lektor ved Institut for Geoscience og Institut for Fysik og Astronomi ved Aarhus Universitet og leder af det Danske Studenter Satellit Program (DISCO).

    Udsættelsen skyldes, at SpaceX, der er ansvarlig for opsendelsen, vil foretage en række test af raketten.

    – Dette er ikke ualmindeligt og derfor ikke noget, der er bekymrende, skriver Christoffer Karoff i en mail.

    Den danskudviklede satellit måler ti gange ti centimeter og vejer omkring et kilo. Den har en mikrocomputer med, som er udviklet til at lave maskinlæring.

    Det er studerende fra flere forskellige fag på fire danske universiteter, der har været med til at udvikle satellitten.

    /ritzau/