Der bliver ikke så meget at forhandle om, når SVM-regeringen torsdag klokken 12 på et pressemøde præsenterer sit forslag til finansloven for i år.
Ritzau erfarer, at den såkaldte forhandlingsreserve blot kommer til at udgøre 200 millioner kroner. Det er markant mindre end ved tidligere finanslovsforslag.
Da den daværende S-regering 31. august sidste år præsenterede sit forslag til årets finanslov, var der afsat 550 millioner kroner til forhandlingsreserven i år, og det beløb var endda lavt i forhold til tidligere finanslove.
Ofte har reserven udgjort mindst halvanden milliarder kroner.
Årets finanslov er blevet meget forsinket. Det skyldes, at der 1. november sidste år blev afholdt folketingsvalg, og efterfølgende trak dannelsen af SVM-regeringen ud til midt i december.
Finansminister Nicolai Wammen (S) siger onsdag aften i en pressemeddelelse, at han varsler en stram finanslov.
– Den største økonomiske udfordring for Danmark og danskerne er den stadigvæk høje inflation. Det er noget, der kan mærkes i de danske hjem.
– Når regningerne skal betales, så skal vi i dag have flere penge op ad lommen.
– Formålet med finansloven for 2023 er derfor meget enkelt: Den skal bidrage til at bekæmpe inflationen, til gavn for danskerne og dansk økonomi, siger finansministeren.
Han vil torsdag stå for præsentationen af finansloven sammen med fungerende forsvarsminister og økonomiminister Troels Lund Poulsen (V) og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).
/ritzau/











