Trump vender tilbage til Facebook og YouTube med kort video

    USA’s tidligere præsident Donald Trump har fredag lagt indhold på Facebook og YouTube, som han har været udelukket fra siden stormløbet på Kongressen 6. januar 2021.

    Opslagene på de to platforme er identiske videoer på 11 sekunder med titlen “I’M BACK!” (jeg er tilbage, red.).

    Videoen, som Trump har lagt på de to platforme, indeholder et klip fra CNN, hvor Trumps kandidatur til præsidentvalgkampen i 2016 annonceres.

    – Undskyld for, at jeg har ladet jer vente, siger Trump i videoen, der efterfølgende går over til et skærmbillede med teksten “Trump 2024”.

    YouTube har tidligere fredag genåbnet Donald Trumps konto, mens hans konti på Instagram og Facebook blev åbnet tidligere i år.

    Hans konto på det sociale medie Twitter blev genåbnet i november af platformens nye ejer, Elon Musk. Trump har endnu ikke lavet opslag på Twitter.

    /ritzau/Reuters