Salah øjner en frisk start for Liverpool efter sejr i derby

    2-0 sejren over Everton i Merseyside-derbyet mandag er en frisk start for Liverpool.

    Det udtaler Liverpools Mohamed Salah ifølge nyhedsbureauet AFP.

    Salah scorede for første gang i Premier League siden 26. december. Han og resten af mandskabet knækkede med sejren en lille forbandelse i form af fire kampe i træk uden sejr.

    Cody Gakpo scorede sit første mål for klubben i anden halvleg.

    – Det er en stor sejr for os, udtaler Salah.

    – Vi har haft en perfekt uge til at træne, og spillerne har været så begejstrede – vi kunne slet ikke vente på, at den her kamp skulle vende tingene. Forhåbentlig er det en start, siger Salah.

    De røde lamper har blinket i Liverpool, som er kommet helt skævt ind i 2023. Blot en enkelt sejr i syv kampe havde det ellers sejrsvante hold hentet, og rygter om fyring af cheftræner Jürgen Klopp var begyndt.

    Liverpool rykker med mandagens sejr op på niendepladsen med 32 point. Everton ligger lige under nedrykningsstregen med 18 point.

    /ritzau/