Mindst 25 er døde og 120 såret, da en eksplosion mandag fik dele af en moské i Peshawar i det vestlige Pakistan til styrte sammen.
Det oplyser Peshawars vicekommissær, Shafiullah Khan, til nyhedsbureauet AFP.
– Jeg befinder mig her på stedet (for eksplosionen red.), og redningsarbejdet er fortsat i gang, siger han.
Til Reuters siger byens politichef, at han ikke vil udelukke, at det er en selvmordsbombe, der er skyld i de mange dræbte og sårede.
Eksplosionen ramte, da mange mennesker var mødt op til bøn mandag eftermiddag.
En del af bygningen styrtede sammen, og mange mennesker havnede under murbrokkerne.
En journalist fra nyhedsbureauet AFP på stedet så redningsfolk, der bar flere døde væk.
– Vi har modtaget døde personer. Det er en nødsituation, sagde talsmanden for hospitalet kort forinden.
Peshawar ligger ikke langt fra grænsen til Afghanistan.
Moskéen ligger tæt ved en bygning, hvor politiet holder til. Det formodes, at et antal betjente deltog i bønnen.
Ifølge politiet var der 260 personer i moskéen, da eksplosionen rystede bygningen.
Tv-billeder fra stedet viser politifolk, som på deres skuldre bærer blodige og svært tilredte sårede ud af den ødelagte bygning.
I marts sidste år detonerede den militante gruppe Islamisk Stat en bombe ved en shiamuslimsk moské i Peshawar.
Det angreb kostede 64 mennesker livet. Det var det mest dødelige angreb i Pakistan siden 2018.
Ingen har endnu taget skylden for mandagens formodede angreb i Peshawar.
/ritzau/









