EU og USA fordømmer ny fængselsdom til Suu Kyi

    EU og USA fordømmer den seneste fængselsdom mod Myanmars afsatte, civile regeringsleder, Aung San Suu Kyi.

    Hun er fredag ved en domstol i Myanmar blevet idømt yderligere syv års fængsel for korruption. I alt står hun nu til 33 års fængsel.

    En talsmand for EU betegner anklagerne mod Suu Kyi som “udelukkende politisk motiverede” og “et tydeligt forsøg på at udelukke demokratisk valgte ledere fra det politiske liv”.

    EU retter også en kras kritik mod de domme, militærstyret har afsagt over den afsatte præsident Win Myint, som er Suu Kyis medanklagede.

    Han er idømt i alt 12 års fængsel.

    Også fra USA lyder der skarp kritik af fredagens dom, der menes at være den sidste i rækken af retssager mod Suu Kyi.

    Dommen er “en hån mod retfærdigheden og retsstaten”, siger en talsmand for USA’s udenrigsministerium.

    Suu Kyi har været fængslet, siden militæret væltede hendes regering ved et kup i februar 2021.

    Den 77-årige modtager af Nobels fredspris er tidligere blevet kendt skyldig i 14 anklagepunkter. Blandt andet korruption og læk af klassificerede oplysninger.

    Suu Kyi er samlet set idømt 33 års fængsel for anklager om blandt andet forsøg på at påvirke landets valgkommission. Hun er desuden dømt for brud på restriktioner i forbindelse med covid-19.

    Hun har afvist alle anklager og kaldt dem absurde.

    En lang række vestlige lande og menneskeretsorganisationer har afvist retssagerne som en skueproces, der har været skabt for at holde juntaens største fjende på afstand.

    – Fra start til slut har de opdigtede sager mod Aung San Suu Kyi været politisk motiverede, uretfærdige og helt uden noget, der minder om gennemsigtighed, siger Meg de Ronde, som er regional direktør i Amnesty International.

    – Siden det tog magten for næsten to år siden, har Myanmars militær forvandlet domstolene og fængselsvæsnet til et menneskeretligt inferno, hvor journalister, aktivister, politikere, læger, demonstranter og mange andre er fængslet for intet andet end på fredelig vis at udtrykke deres uenighed.

    Journalister er blevet udelukket fra at deltage ved retsmøderne i sagen. Suu Kyis advokater har desuden fået forbud mod at udtale sig til medierne.

    Myanmar har været præget af uro siden militærets magtovertagelse. Flere end 2600 mennesker er blevet dræbt under sammenstød med militæret.

    /ritzau/AFP