Perus nyindsatte præsident, Dina Boluarte, har udpeget 19 ministre til sin regering. De er taget i ed lørdag, skriver nyhedsbureauet AFP.
Der er otte kvinder blandt de 19 ministre. Flere af ministrene anses for at være teknokrater frem for knyttet til et parti.
Boluartes nye stabschef er en tidligere anklager med speciale i korruptionssager.
Lørdag aften lokal tid har tilhængere af den nyligt afsatte præsident, Pedro Castillo, varslet en stor demonstration i hovedstaden Lima.
De kræver, at der bliver udskrevet valg i utide efter Castillos afgang.
Ekspræsidentens tilhængere har sat vejspærringer op og har brændt dæk af rundt om i landet.
– Dina Boluarte repræsenterer os ikke, hun har tilranet sig tronen. Vi har ikke valgt hende, siger Maria Tolentino, som var en af dem, der demonstrerede i Lima fredag.
I det sydlige Peru har demonstranter blandt andet blokeret den motorvej, der fører videre til andre sydamerikanske lande. Det har skabt en kø af lastbiler og busser.
Præsident Castillo blev afsat onsdag efter en afstemning i Perus parlament. Han og hans familie stod over for en række anklager om korruption.
Inden de folkevalgte politikere skulle stemme om at indlede en rigsretssag mod ham, erklærede han parlamentet opløst og erklærede, at han nu ville regere landet per dekret.
Det ignorerede politikerne og stemte med stort flertal for at afsætte ham.
Nu er Castillo varetægtsfængslet i syv dage og vil blive sigtet for oprør og sammensværgelse. Det kan give ham et sted mellem 10 og 20 års fængsel.
Den 60-årige Boluarte var indtil onsdag Castillos vicepræsident, men blev præsident efter hans afgang. Hun er den første kvinde på den post i Peru.
Hun har i de seneste tre dage forhandlet med de konservative partier, der sidder på flertallet i parlamentet. Hendes egen venstrefløj har nægtet at indgå i hendes regering, efter Castillo blev afsat.
Boluarte har sagt, at hun har tænkt sig at blive siddende på posten frem til 2026. Men der vil være et vist pres på hende for at udskrive nyvalg – en mulighed, som hun da heller ikke kunne udelukke fredag.
/ritzau/











