Røde Kors kræver inspektion på sted med dræbte ukrainske krigsfanger

    Den Internationale Røde Kors Komite (ICRC) har endnu ikke modtaget en tilladelse til at besøge det sted i det østlige Ukraine, hvor mindst 50 ukrainske krigsfanger blev dræbt.

    Området kontrolleres af den russiske hær og prorussiske militser i området.

    ICRC fordømmer angrebet på den bygning i landsbyen Olenivka, hvor krigsfangerne var tilbageholdt.

    – Familier må snarest modtage nyt om og svar på, hvad der skete med deres kære. Parterne må gøre alt, hvad der er i deres magt, herunder at gennemføre en upartisk undersøgelse for at hjælpe med til at fastslå de kendsgerninger, der lå bag angrebet, skriver ICRC i en erklæring.

    Rusland hævder, at det var ukrainske styrker, der fredag gennemførte angrebet på fængslet, hvor fangerne var interneret. De brugte det USA-fremstillede HIMARS-raketsystem til formålet, hed det. For at kunne Rusland give skylden for det.

    Det er opspind, lyder det fra Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj. Han siger, det er en krigsforbrydelse, og han vil have Røde Kors og FN til at inspicere stedet for at fastslå, hvad der er sket.

    /ritzau/Reuters