Det er en tragisk bådulykke, der er sket i Italien, men der er ingen grund til at stramme de danske regler til søs.
Det mener Christian Lerche, der er direktør for Dansk Sejlunion.
– Jeg kan simpelthen ikke få øje på, at der er nogen generelle udfordringer, der skulle kræve, at der skal strammes op på nogen som helst regler hverken i Danmark eller internationalt, siger han.
I sidste weekend kolliderede en motorbåd med en sejlbåd ud for byen Argentario i Toscana. Ulykken har kostet en italiensk mand livet, mens hans hustru, der røg over bord i ulykken, stadig savnes.
– Det er en frygtelig ulykke, der er sket i Italien, og nu må det italienske politi og retsvæsen finde ud af at placere et ansvar.
– I Danmark kan jeg simpelthen ikke huske, hvornår vi har set en tilsvarende ulykke, hvis der overhovedet har været det, siger Christian Lerche.
Om bord i motorbåden i Italien var en dansk familie på fire, mens en italiensk familie på fire var på sejlbåden. Italienske medier har berettet, at førerne af de to både begge er blevet sigtet for uagtsomt manddrab og uagtsom skadeforvoldelse med fare for skibbrud.
Ifølge direktøren for Dansk Sejlunion er det ekstremt sjældent, at der sker alvorlige ulykker til søs i Danmark.
Han nævner dog en dødsulykke i Københavns havn i 2017, hvor to kvinder blev dræbt, da udlejningsbåden, de sad i med fem andre, blev torpederet af en mand på en vandscooter.
En forbrydelse, der kostede manden to et halvt års fængsel.
Dansk Sejlunion anslår, at der i Danmark er cirka 100.000 fritidssejlere, som er regelmæssigt på vandet.
/ritzau/











