SAS-piloter: Vi har fået garanti for at være en del af fremtidens SAS

    SAS’ piloter er meget tilfredse med den nye aftale, de har indgået med luftfartsselskabet.

    Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra fagforeningen Dansk Metal, som de danske piloter hører under.

    – Piloterne har med den nye overenskomst fået en garanti for, at de er en del af af fremtiden i SAS, og at SAS ikke vil oprette nye datterselskaber på andre vilkår end dem, som er aftalt med Dansk Pilotforening, siger Keld Bækkelund Hansen, der er forhandlingschef i Dansk Metal i pressemeddelelsen.

    – Det er helt i tråd med den måde, vi har tradition for at samarbejde på i Danmark og resten af Skandinavien, og det viser den danske models styrke.

    Piloternes krav er ifølge Dansk Metal blevet imødekommet, da de piloter, der blev opsagt under coronapandemien, genansættes.

    – Piloterne er SAS – helt inde i hjertet. De har været meget loyale over for SAS, strakt sig langt og givet en stor håndsrækning for at hjælpe deres arbejdsplads i en svær tid, siger Keld Bækkelund Hansen.

    /ritzau/