Mindst 11 personer har mistet livet, efter at en båd kæntrede ud for Puerto Ricos kyst.
Det oplyser den amerikanske kystvagt torsdag.
– Klokken 18 torsdag er 31 overlevende, 11 kvinder og 20 mænd, blev reddet. 11 omkomne er fundet, skriver kystvagten i et tweet.
En talsperson fra de amerikanske told- og grænsemyndigheder, CBP, siger, at forliset skete omkring 18 kilometer nord for øen Desecheo, et ubeboet amerikansk territorium, der ligger mellem Puerto Rico og Den Dominikanske Republik.
Talspersonen fortæller, at de fleste af de overlevende fra båden er fra Haiti eller Den Dominikanske Republik.
USA’s kystvagt siger i en udtalelse torsdag, at der er mistanke om, at den kæntrede båd “tog del i en ulovlig rejse”.
Kort før middag lokal tid opdagede en helikopter fra CBP båden og en række personer i vandet, der ikke bar redningsvest, lyder det i udtalelsen.
Flere redningshelikoptere blev sat ind, og et fartøj fra kystvagten blev omdirigeret for at tage del i redningsaktionen.
/ritzau/











