Medie: Jammerbugt betalte ikke løn til 19-årig nigerianer

    Den nigerianske fodboldspiller Isiyaku Yussuf Nayara fik aldrig en krone af Jammerbugt FC, selv om han havde en kontrakt med 1.-divisionsklubben, der sikrede ham 13.000 om måneden.

    Det kan TV3 Sport fortælle i et indslag i programmet “Onside” søndag.

    Her lyder det, at både 19-årige Nayara og Jammerbugt havde underskrevet en officiel kontrakt. Den ville give nigerianeren en grundløn på de føromtalte 13.000 og løb frem til sommeren 2024.

    Men Nayara, som stoppede i Jammerbugt i slutningen af 2021, fik ifølge TV3 Sport aldrig en krone af den nordjyske klub. Konfronteret med det siger klubejer Klaus-Dieter Müller i et lydklip, som mediet er kommet i besiddelse af, at Nayaras kontrakt blot var en “test”.

    – Så længe du ikke er med på førsteholdet, eller aldrig har spillet på førsteholdet, er det altid bare en test. Så kan vi ikke give dig lønnen, siger tyskeren til Nayara i lydklippet.

    Jammerbugt har været i vælten på det seneste, fordi klubben ikke udbetalte løn for marts til tiden til sine spillere.

    Det resulterede i, at spillerne blev væk fra en træning. Efter en uges tid endte det med, at spillerne fik deres løn i kontanter.

    Klaus-Dieter Müller forklarede efterfølgende til Nordjyske, at han ikke havde anden mulighed end at udbetale lønnen kontant, da flere spillere ikke har dansk bankkonto.

    Søndag fortæller tyskeren til Ekstra Bladet, at spillerne har fået deres løn for april til tiden. Men ifølge Spillerforeningen er alt tilsyneladende ikke, som det skal være.

    Ifølge vicedirektør Allan Reese har lønnen ikke været ledsaget af en lønseddel.

    – Indtil nu har jeg ikke set nogle indikationer på, at der er faldet retmæssigt løn, og da spillerne ikke har fået en lønseddel, kan han (Klaus-Dieter Müller, red.) ikke bevise, at lønnen er indbetalt på en tilstrækkelig måde. Det er bekymrende, siger Reese til Ekstra Bladet.

    Klaus-Dieter Müller købte Jammerbugt FC sidste år. Sidenhen er de fleste lokale og danske spillere stoppet i klubben, mens Müller har rekrutteret udenlandske spillere.

    Det er sket i så stor stil, at Jammerbugt FC i marts i en kamp mod FC Helsingør stillede med et hold bestående af 11 udlændinge. Samtlige fem indskiftere havde også udenlandsk pas.

    Efter kampen var borgmester i Jammerbugt Kommune, Mogens Gade (V), ude at kritisere det manglende lokale islæt på holdet.

    Det halter både på og uden for kridtstregerne for Jammerbugt. I 1. division ligger holdet til nedrykning med en placering på sidstepladsen i rækkens nedrykningsspil.

    /ritzau/