Der er fredag blevet begået hærværk med tusch og kontaktlim mod Asger Jorn-maleriet “Den Foruroligende Ælling” på Museum Jorn i Silkeborg, oplyser museet i en pressemeddelelse.
Museet beskriver selv billedet som “et nationalt klenodie”.
Jacob Thage, der er direktør på museet, kalder det “vel et af hans (Jorns, red.) fem mest betydelige kunstværker”.
– Det er et billede, som Jorn maler som en protest mod en truende tredje verdenskrig. Måske er det derfor, at “hærværk” er det eneste rette ord at bruge om det, der er sket.
– Det er ikke en kunstnerisk handling, det er ren ødelæggelse, og det er forfærdeligt. Det vil gøre ondt på rigtig mange mennesker, der holder meget af det her billede, siger han.
Ifølge museet har en person skrevet med permanent tusch på billedet. Efterfølgende er det blevet overhældt med “en meget kraftig og stærkt opløselig” kontaktlim, fortæller museumsdirektøren.
– Og så er der skrevet en for mig uforståelig tekst. Det er et direkte forsøg på at ødelægge det, siger Jacob Thage.
Museet oplyser, at en person er anholdt, og det bekræfter Midt- og Vestjyllands Politi over for Ritzau.
Der er tale om en 44-årig kvinde. Hun vil blive løsladt efter endt afhøring, idet anklagemyndigheden har vurderet, at der ikke er grundlag for at kræve hende varetægtsfængslet.
Jacob Thage forklarer, at konservatorerne hurtigt kom til maleriet og gik i gang med at redde det.
– De prøvede på stedet at fjerne limen, mens den stadig var fugtig og kunne fjernes uden at skade det underliggende farvelag for meget. Det samme prøvede de med den sorte tusch.
– Nu er maleriet taget med tilbage til værkstedet, hvor de arbejder videre, siger han.
Maleriet “Den Foruroligende Ælling” er fra 1959. Det forestiller en stor abstrakt farvestrålende ælling, som er malet oven på et lærred med et eksisterende ældre maleri af et bondehus.
Maleren Asger Oluf Jørgensen, som er kendt under kunstnernavnet Asger Jorn, regnes som en af de mest betydningsfulde inden for moderne dansk malerkunst.
Jorn er blandt andet kendt for at være medstifter af den internationale kunstnersammenslutning Cobra.
Mange af hans værker er udstillet på Museum Jorn i Silkeborg – det hed tidligere Silkeborg Kunstmuseum. Jorn boede i sin ungdom i netop Silkeborg.
Han døde i 1973 i en alder af 59 år.
/ritzau/











