Matthias Birkkjær Pedersen, der har spillet på flere ungdomslandshold i håndbold, er død.
Det oplyser Bjerringbro-Silkeborg på sin hjemmeside. Han spillede til daglig på klubbens U19-hold.
– Det er så uvirkeligt og meningsløst. Spillere, ledere og alle omkring klubben er naturligvis meget påvirkede.
– Der har været iværksat kriseberedskab for spillere og ledere, skriver klubben.
Ifølge Bjerringbro-Silkeborg modtog klubben den triste besked fredag. Lørdag tabte førsteholdet på udebane 30-33 til GOG i slutspillet.
Pedersen, der gik på Silkeborg Gymnasium, blev 19 år. Dødsårsagen er ikke blevet oplyst af klubben.
Højre backen deltog ved EM med U19-landsholdet i 2021, og tidligere i år var han udtaget til en samling med U20-landsholdet.
Ifølge TV 2 Sport fik han debut i den bedste danske håndboldrække i den seneste sæson og står i alt noteret for fire kampe. I dem har han scoret tre mål.
Fra den kommende sæson skulle Matthias Birkkjær have tørnet ud for Lemvig-Thyborøn Håndbold. Klubben oplyste i november sidste år, at den havde skrevet kontrakt med den talentfulde spiller.
/ritzau/











