84 procent af finnerne anser Rusland for at være en betydelig militær trussel. Det viser en måling foretaget af den finske tænketank EVA.
Det er en stigning på 25 procentpoint i løbet af et år.
Stigningen er sket på et tidspunkt, hvor finnerne har rykket sig markant i spørgsmålet om medlemskab af Nato.
Det er Ruslands invasion i Ukraine, der har fået finnerne til at se meres dystert på Rusland. Det konstaterer tænketanken.
Kun seks procent af de adspurgte siger i undersøgelsen, at Rusland ikke er nogen militær trussel mod Finland.
74 procent mener, at Rusland er en upålidelig samarbejdspartner. Det er en stigning på 34 procentpoint fra sidste år.
– Det er finnernes oplevelse, at Ruslands problem ikke handler om dets folk, men om landets ledelse. Et klart flertal mener, at russerne er venlige og påskønner russisk kultur, siger EVA’s forskningschef, Ulkka Haavisto.
58 procent har i undersøgelsen svaret, at russere generelt er venlige. Cirka en femtedel mener det modsatte.
EVA er en tænketank, der er stiftet af Finlands store industri- og handelsorganisationer.
Finlands statsminister, Sanna Marin, har bebudet, at hendes regering i løbet af foråret vil beslutte sig for, om Finland skal søge om medlemskab af Nato.
Krigen i Ukraine har fået mange finner til at frygte, at det neutrale Finland kan risikere at blive udsat for et russisk angreb.
Op mod 60 procent siger i målinger, at de støtter medlemskab af Nato.
Hvis Finland skulle beslutte sig for være med i Nato, anses det for mest sandsynligt, at også Sverige vil tilslutte sig. De to lande har tætte kontakter om spørgsmålet.
Formanden for Nato’s militære komité, admiral Rob Bauer, er tirsdag den seneste topperson i Nato, som bekræfter, at det er op til Finland og Sverige selv at beslutte sig for medlemskab. Det siger han under et besøg i Sydkorea ifølge Reuters.
Nato’s generalsekretær, Jens Stoltenberg, har bekræftet over for de to nordiske lande, at døren står åben for dem.
/ritzau/











