Med en 4-0-sejr søndag aften dansk tid over Jamaica har Canada kvalificeret sig til VM i fodbold i Qatar til vinter.
Det er første gang siden 1986, at Canadas herrelandshold skal til en VM-slutrunde.
Den sikre hjemmesejr betyder, at Canada er sikker på at blive mindst nummer tre i den nordamerikanske VM-kvalifikation med én kamp tilbage.
I 13 kampe er det blevet til foreløbigt otte sejre, fire uafgjorte og et enkelt nederlag.
Blandt andet er storebror USA blevet besejret, hvilket var første gang i 42 år i en kvalifikationskamp.
Canada er ført an af den tidligere FCK-profil Atiba Hutchinson, der er anfører. Han startede dog på bænken mod Jamaica.
Herfra kunne han se sine holdkammerater få en forrygende start på kampen. Efter 13 minutter kunne de 30.000 fans på BMO Field i Toronto bryde ud i jubel, da Cyle Larin bragte Canada på 1-0.
Inden pausen stod det 2-0 ved Tajon Buchanan, inden Junior Hoilett scorede til 3-0 med syv minutter igen. Kampen blev lukket med et jamaicansk selvmål.
Der er fortsat tæt kamp om de to andre direkte pladser til VM i Qatar. Med to kampe i hånden har USA og Mexico begge 22 point, mens Costa Rica har 19 point og Panama er på 18 point.
Fjerdepladsen skal møde vinderen af den oceaniske kvalifikation i en direkte kamp om en VM-billet.
I Qatar kan Canada støde ind i Danmark, der allerede er kvalificeret. Der trækkes lod til turneringen 1. april.
VM-slutrunden spilles fra 21. november til 18. december.
/ritzau/











