Det er foreløbigt slut for russere med at læse nyheder på Googles nyhedstjeneste, Google News.
For Google News deler usande nyheder om krigen i Ukraine. Det mener Ruslands kommunikationseftersyn, Roskomnadzov.
Roskomnadzov har taget sagen op på baggrund af en henvendelse fra Ruslands anklagemyndighed. Det skriver det russiske nyhedsbureau Interfax.
– Den pågældende amerikanske nyhedstjeneste gav adgang til adskillige medier og materiale, som indeholder usande informationer af offentlige interesse om, hvordan Ruslands særlige operation i Ukraine går, skriver Roskomnadzov i en udtalelse til nyhedsbureauet.
Google meddelte på samme tid om problemer med at tilgå tjenesten i Rusland.
– Vi kan bekræfte, at nogle personer har problemer med at tilgå Google News-appen og hjemmesiden i Rusland, og dette skyldes ikke nogen problemer på vores banehalvdel.
– Vi har arbejdet hårdt for at holde informationstjenester som Google News åbne for russiske brugere så længe som muligt, skrev Google i en udtalelse.
/ritzau/Reuters











