Corona blandt de mindste skolebørn når hidtil højeste niveau

    Smitten blandt skolebørn stiger, og for tredje uge i træk har den nået det hidtil højeste niveau under coronaepidemien.

    Det viser en rapport fra Statens Serum Institut (SSI).

    Således blev der i sidste uge – uge 46 – registreret 1562 coronatilfælde for hver 100.000 børn i alderen 6-11 år. Det er også det, der hedder incidenstallet.

    Ugen før blev der registreret 1328 smittetilfælde per 100.000 børn i aldersgruppen. Det var det hidtil højeste.

    Generelt i samfundet er coronasmitten steget den seneste tid, men ifølge SSI er det aktuelt blandt skolebørn, at smitten er “klart højest”.

    – Smitten blandt de 6-11-årige er med til at drive epidemien lige nu, og der afrapporteres fortsat om mange store udbrud på skolerne.

    – Det gælder særligt i indskolingen og på mellemtrinet, siger Rebecca Legarth, der er afdelingslæge hos SSI, i en pressemeddelelse.

    Smitteniveauet ses blandt andet ved, at der i øjeblikket er mange smitteudbrud på skoler.

    Torsdag er seks skoler midlertidigt lukket. Det er de blevet påbudt af myndighederne på grund af coronasmitte.

    To af dem ligger i København, og to andre ligger i Gladsaxe. Derudover gælder det skoler i Gentofte og Morsø Kommune, viser en opgørelse fra Styrelsen for Patientsikkerhed.

    Selv om smitten blandt de 6-11-årige vurderes til at være høj, så er det også den aldersgruppe, som normalt ikke tilbydes vaccination mod corona.

    Sundhedsstyrelsen har godkendt coronavaccination bredt fra 12-års-alderen.

    Torsdag har Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) til gengæld meddelt, at det anbefaler, at Pfizer/BioNTechs coronavaccine godkendes til børn mellem 5-11 år.

    Det vides ikke, hvilken betydning det vil få for vaccineudrulningen i Danmark. Sundhedsstyrelsen har torsdag ingen kommentarer til sagen, da anbefalingen endnu ikke har været forbi EU-Kommissionen, som skal give den endelige godkendelse.

    EU-Kommissionens godkendelse anses dog for at være en formalitet.

    På trods af at der ses stigende smitte blandt skolebørn, er smitten dog også høj i andre aldersgrupper, siger Rebecca Legarth.

    – Generelt stiger incidensen lige nu i alle aldersgrupper, uanset om man er vaccineret eller ej. Men der er ingen tvivl om, at smitten er på et højere niveau blandt de uvaccinerede, siger hun.

    /ritzau/