Forbrugerne svinger lystigt kortet på barer og restauranter

    Forbrugerne strømmer ud på restauranter, barer og hoteller.

    I andet og tredje kvartal har de brugt deres betalingskort 25 procent mere på oplevelser – hoteller, barer og restauranter – end før corona-nedlukningen.

    Det viser tal fra Nationalbanken.

    – Det er ganske enkelt vildt og viser, at danskerne i den grad har skruet op for forbruget i oplevelseserhvervene hen over sommeren. Det siger Tore Stramer, cheføkonom i Dansk Erhverv i en pressemeddelelse.

    Den samlede kortomsætning i tredje kvartal var på 192 milliarder kroner.

    Forbruget på betalingskort er steget 5,8 milliarder kroner fra andet til tredje kvartal. Det svarer til en fremgang på 3,1 procent.

    – Det er en meget betydelig fremgang, der viser, at de danske forbrugere er kommet flyvende ud af vinterens nedlukning, siger Tore Stramer.

    Under nedlukningen har forbrugerne handlet mere online. Men tallene viser, at de nu er vendt tilbage til de fysiske forretninger.

    Her er niveauet nu igen det samme som før nedlukningen.

    /ritzau/