Bisiddere angriber afvisning af lovgrundlag til at aflive mink

    Fire bisiddere i Minkkommissionen – herunder statsminister Mette Frederiksens (S) og departementschef Barbara Bertelsens – har lavet et notat, hvori de angriber den vurdering, at der ikke var lovhjemmel til at aflive alle mink i Danmark.

    Notatet er sendt til kommissionen. Bisiddere er de advokater, der har fået til opgave at varetage klienternes interesse under kommissionens afhøringer.

    Helt konkret mener de fire, at Fødevarestyrelsen ikke har taget hensyn til en del af forarbejdet for loven om hold af dyr, inden styrelsen afviste, at loven kunne bruges til at finde hjemmel – altså lovgrundlag – til at kræve alle mink aflivet.

    – Det er vores opfattelse, at (det daværende Miljø- og Fødevareministeriums, red.) vurdering ikke har et grundlag i lovens forarbejder, blandt andet fordi man ikke har været opmærksom på zoonoseloven fra 1994.

    – Betydningen af zoonoseloven er uomtalt i de notater, der findes i ekstrakterne, skriver de.

    Notatet er bemærkelsesværdigt, fordi Fødevarestyrelsens vurdering af, at der ikke er hjemmel i lov om hold af dyr, spiller en central rolle i forløbet om aflivning af mink.

    Fødevarestyrelsensvurderer konsekvent gennem efteråret 2020, at lov om hold af dyr ikke har hjemmel til at aflive alle mink i Danmark.

    Det er den vurdering, der finder vej til Justitsministeriet. Her var det ellers 4. november sidste år arbejdstesen, at der var hjemmel i lov om hold af dyr.

    5. november – altså dagen efter, at regeringen har oplyst, at alle mink skal aflives – finder Justitsministeriet, at man ikke har grund til at tilsidesætte vurderingen fra Fødevarestyrelsen.

    Bisiddernes notat anfægter Fødevarestyrelsens udlægning af, at loven om hold af dyr primært handler om at sikre sundhed hos dyr.

    Ser man på, hvor loven om hold af dyr kommer fra, mener bisidderne, at der burde være et ligestillet hensyn til at sikre sundhed hos mennesker.

    Loven om hold af dyr stammer fra 2004. Den samler flere love i en lov. Et af formålene er at sikre overvågning og bekæmpelse af zoonoser.

    Zoonoser er sygdomme, der smitter mellem dyr og mennesker.

    En af de love, der samles i loven om hold af dyr, er ifølge bisiddernes notat infektionsloven fra 1999. Den er i forvejen en samling af flere love herunder loven om zoonoser fra 1994.

    Det er det spor tilbage i forarbejdet, som bisidderne mener, at Fødevarestyrelsen overser.

    En del af Minkkommissionens opgave er at lave en selvstændig vurdering af, om der var hjemmel til at aflive alle mink. Det er ifølge de fire bisiddere grunden til, at de har lavet notatet:

    – På denne baggrund og på baggrund af den interesse, der har været for hjemmelsspørgsmålet under de første afhøringer, har vi udarbejdet dette notat samt en ledsagende materialesamling, skriver de.

    – Notatet er resultatet af vores analyse på baggrund af den ovenfor citerede passage i kommissoriet.

    – Notatet afspejler alene vores opfattelse af hjemmelsspørgsmålet og er ikke en gengivelse af overvejelser i Statsministeriet under forløbet, hedder det.

    Under fredagens afhøringer ønskede advokaterne bag notatet ikke at stille op til interview.

    /ritzau/