Tysk politi finder radioaktivt materiale og våben hos soldat

    En officer i den tyske hær er blevet anholdt i delstaten Nordrhein-Westfalen under beskyldninger om, at han har hamstret radioaktivt materiale og adskillige våben.

    Det oplyser en talskvinde for den offentlige anklager i Frankfurt fredag.

    Ifølge talskvinden har politiet fundet en ukendt mængde af den radioaktive isotop strontium-90 blandt mandens ejendele.

    Det vides endnu ikke, hvordan den 32-årige soldat har fået fingrene i det radioaktive materiale. Der er heller ikke meldinger om, hvad han skulle bruge det til.

    Ved en tidligere ransagning af mandens ejendom i kommunen Aldenhoven den 12. oktober fandt politiet også et våbenlager med flere skydevåben, håndgranater og miner.

    Politiet kom på sporet af manden, da en pakke med lyddæmpere blev standset i tolden i Frankfurts lufthavn. Ifølge anklagere forsøgte den 32-årige officer at sende lyddæmperne til USA.

    Manden befinder sig i øjeblikket i politiets varetægt. Han er blandt andet blevet sigtet for ulovlig våbenbesiddelse.

    Efter fundet af Strontium-90 er han også blevet sigtet for uautoriseret håndtering af radioaktivt materiale.

    Det oplyser den unavngivne talskvinde.

    Intet tyder i øjeblikket på, at de beslaglagte våben og dertilhørende ammunition er blevet stjålet fra det tyske militær. Sådan lyder det i en indledende undersøgelse fra Tysklands forsvarsministerium.

    Ifølge ministeriet er der dog også blevet fundet en række fortrolige militærdokumenter hos manden. Det efterforskes i øjeblikket, hvordan han har fået fingrene i disse.

    /ritzau/dpa