Et angreb med vejsidebomber har onsdag morgen dræbt mindst 13 personer i en militærbus i den syriske hovedstad, Damaskus.
Det oplyser det statslige nyhedsbureau Sana.
Angrebet, der bestod af to eksplosioner, fandt sted på en bro i den centrale del af Damaskus under den travle morgentrafik. Det bliver kaldt et terrorangreb af det statslige nyhedsbureau.
Ud over mindst 13 dræbte er tre blevet såret.
Det er det dødeligste angreb i Damaskus, siden den militante gruppe Islamisk Stat dræbte mindst 30 personer i et angreb i marts 2017.
Der er tidligt onsdag ikke nogen, der har taget skylden for angrebet. Islamisk Stat har stået bag mange tidligere angreb på militære køretøjer i Syrien.
Den syriske hovedstad har i vid udstrækning været sparet for angreb de seneste år – særligt efter at statslige styrker rykkede ind i byen i 2018.
Angrebet i Damaskus er ikke den eneste blodige hændelse i Syrien onsdag.
Den syriske hær har onsdag således angrebet en by i provinsen Idlib, der fortsat er kontrolleret af oprørere. Det er den sidste provins i landet, der stadig styres af de oprørere, der har kæmpet mod regeringen i godt et årti.
Det er byen Ariha i Idlib, som regeringsstyrkerne onsdag har angrebet. Mindst fem civile – herunder to børn – er blevet dræbt, oplyser Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder (Sohr).
I alt er mindst otte personer ifølge Sohr blevet dræbt.
Overvågningsgruppen Sohr overvåger situationen i Syrien tæt fra Storbritannien via et netværk af kilder og aktivister.
Mindst 350.000 personer er blevet dræbt under krigen i Syrien, vurderer FN. Ifølge Sohr er der tale om op imod en halv million dræbte.
I løbet af krigen i Syrien har oprørsgrupper undervejs siddet på store dele af de syriske landområder. Det er dog i høj grad lykkedes for præsident Bashar al-Assad at genvinde områderne og kontrollen over landet.
/ritzau/AFP











