Der er umiddelbar risiko for, at hundredvis af sundhedsfaciliteter må lukke i Afghanistan.
Sådan lyder det mandag fra Rick Brennan, som er regional krisedirektør for Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Udmeldingen kommer i et interview med nyhedsbureauet Reuters.
Problemerne skyldes ifølge Brennan, at vestlige donorer er forhindret i at forhandle med det nye Taliban-styre.
Omkring 90 procent af 2300 sundhedsfaciliteter over hele landet kan være i fare for at måtte lukke midlertidigt allerede denne uge, lyder det.
– Vi kommer til at skulle sætte aktiviteterne på pause i en stor andel af dem (sundhedsfaciliteterne, red.). Ifølge nogle estimater kan op mod 90 procent stoppe med at fungere senere denne uge, og det kan føre til stigninger i sygdomme og dødsfald, siger han.
Sundhedsfaciliteter kan være alt fra mindre klinikker til hospitaler. Det uddybes ikke, hvad de 2300 sundhedsfaciliteter mere konkret dækker over.
Brennan siger, at vestlige donorer er underlagt regler, som forhindrer dem i at samarbejde med Taliban. Han går dog ikke i yderligere detaljer.
WHO forsøger at gøre noget ved de umiddelbare problemer, fortæller han.
Blandt andet prøver organisationen at skaffe udstyr og finansiering til 500 af sundhedscentrene.
Den arbejder også sammen med Qatar om at få medicinske sendinger ind i Afghanistan med fly.
– Vi håber på at få to til tre fly fulde med udstyr fra Qatars regering ind i Kabul i løbet af den næste uge, siger han.
Leverancerne vil blandt andet indehold covid-test og udstyr til at behandle kroniske sygdomme.
En række ngo’er har haft svært ved at få medicinsk udstyr og lægemidler ind i landet – blandt andet på grund af kaotiske tilstande i lufthavnen i Kabul.
I stedet er udstyr blevet fløjet ind via den nordlige by Mazar-i-Sharif. WHO ser også på at få udstyr ind via lastbiler fra Pakistan, oplyser Brennan.
/ritzau/Reuters











