Merkel besøger byer ramt af katastrofale oversvømmelser

    Forbundskansler Angela Merkel besøgte søndag katastrofeområder i delstaten Rheinland-Pfalz. Midt på dagen var den tyske regeringsleder i byen Eifelgemeinde Schuld, som er et af de steder, der blev hårdest ramt af oversvømmelserne.

    Mindst 156 mennesker har mistet livet i Tyskland under de ekstreme oversvømmelser de seneste dage.

    Tv-optagelser viste Merkel tale med redningsmandskab på en byens broer. Hun var blandt andet ledsaget af byens borgmester, Helmut Lussi, og delstatens ministerpræsident, Malu Dreyer.

    Fra Schuld tog Merkel videre mod Adenau.

    Omkring 110 mennesker er blevet dræbt i det hårdt ramte Ahrweiler distrikt syd for Köln i Rheinland-Pfalz. Flere omkomne ventes at blive fundet, når vandstanden falder.

    De europæiske oversvømmelser, der begyndte onsdag, har i Tyskland navnligt ramt delstaterne Rheinland-Pfalz og Nordrhein-Westfalen, hvor mindst 45 er omkommet, samt dele af den sydlige delstat Bayern. En person er omkommet i Bayern.

    I Tyskland og Belgien er mindst 183 omkommet som følge af oversvømmelserne, der blev forårsaget af ekstreme mængder regn.

    Forbundsregeringen i Berlin har lovet over 300 millioner euro (over 2,2 milliarder kroner) i øjeblikkelig krisehjælp samt milliarder af euro til yderligere genopbygningshjælp til nye huse, veje og broer. Det siger finansminister Olaf Scholz til søndagsavisen Bild am Sonntag.

    /ritzau/Reuters