Græsk stjerne udgår med skade i afgørende NBA-opgør

    Basketstjernen Giannis Antetokounmpo måtte natten til onsdag dansk tid udgå med en knæskade, da Milwaukee Bucks og Atlanta Hawks stødte sammen i holdenes fjerde kamp i finalen i NBA’s Eastern Conference.

    Milwaukees græske profil udgik i tredje periode efter at være faldet akavet ned på sit venstre knæ.

    Han blev efterfølgende behandlet på banen i store smerter, inden han blev hjulpet ind i omklædningsrummet.

    Episoden så ud til at ryste udeholdet, der var bagud med ti point 52-62, da grækeren blev skadet.

    Milwaukee Bucks formåede således aldrig at nærme sig Atlanta Hawks yderligere, og hjemmeholdet endte med at køre en sikker sejr i land på 110-88.

    Resultatet betyder, at Atlanta nu har udlignet stillingen i finaleserien mellem de to hold til 2-2. Der spilles bedst af syv kampe, og vinderen går videre til finalen i NBA’s slutspil.

    Her venter enten Los Angeles Clippers eller Phoenix Suns.

    De to hold har indtil nu spillet fem kampe i finalen NBA’s Western Conference. Phoenix Suns fører den serie 3-2.

    Giannis Antetokounmpo, der både blev kåret til NBA’s mest værdifulde spiller i 2019 og 2020, vendte kortvarigt tilbage til Milwaukee Bucks bænk efter at være blevet skadet i nattens opgør, inden han blev dømt helt ude af kampen.

    Ifølge Milwaukee Bucks har han forstrakt et ledbånd i knæet. Den meldes ikke noget om, hvorvidt han bliver klar til de næste kampe.

    /ritzau/AFP