De belgiske stjernespillere Eden Hazard og Kevin De Bruyne skal mandag skannes for at få undersøgt omfanget af deres skader.
Det siger Belgiens landstræner, Roberto Martínez, efter at holdet søndag vandt 1-0 over Portugal ved EM i fodbold.
Kevin De Bruyne måtte lade sig udskifte kort efter pausen, efter at han i første halvleg havde fået et skrub på anklen.
Eden Hazard blev udskiftet i det 87. minut med et muskelproblem.
– Vi skal bruge 48 timer til at undersøge omfanget af skaderne, siger Martinez.
– Med Kevin De Bruyne er det anklen. Det var virkelig en slem tackling. Med Eden handler det mere om en fornemmelse i musklen. Vi tager tilbage til Belgien i aften og foretager skanningerne i morgen.
Dermed venter nogle nervepirrende dage for Belgien, inden at holdet fredag står til at møde Italien i kvartfinalen.
1-0-sejren til Belgien blev sikret på et brag af et langskud af Thorgan Hazard.
Men belgiernes drøm om en EM-triumf kan potentielt lide et alvorligt knæk, hvis skaderne viser sig at holde Hazard og De Bruyne ude i længere tid.
/ritzau/AFP











